Přihlášení
MENU

« zpět

Realizace projektu „Pro dítě 21“

Realizace projektu „Pro dítě 21“

Vážení poskytovatelé služeb,

Krajský soud v Ústí nad Labem realizuje projekt „Pro dítě 21“, (více: ProDite21.cz). Odbor sociálních věcí KÚ Ústeckého kraje je jedním z partnerů projektu. Dalším z partnerů je Nadace Sirius. Nadace Sirius vyhlásila grantovou výzvu o možnosti podpory projektů zaměřených na vznik a rozvoj na důkazech založených intervenčních programů pro závažně ohrožené rodiny s dětmi v Ústeckém a Libereckém kraji. Více informací je uvedeno v příloze nebo: Nadace Sirius - úvodní stránka.

 

Zástupci Nadace Sirius začínají vyjednávat o možnostech financování pro první projekty s organizacemi, které chtějí budovat služby pro ohrožené děti v Ústeckém kraji založené na důkazech (tzv. evidence-base) a v souladu s filosofií iniciativy Pro dítě 21. Rádi by představili dva programy pro rozvoj rodičovských dovedností, které přináší know-how ze zahraničních výzkumně ověřených programů. Jedná se o programy Triple P a Dobrý start. Organizace z Ústeckého kraje, které by měly zájem se v těchto programech proškolit a poskytovat je pro rodiče s oslabenými kompetencemi, nabízí nadace Sirius také možnost propojení s nositeli programů Triple P a Dobrý start.

 

Odbor sociálních věcí KÚ Ústeckého kraje nabízí ve spolupráci s Nadací Sirius představení těchto dvou programů pro organizace poskytující služby pro ohrožené děti a preventivní služby pro rodiny v rámci workshopu, který by se konal (v případě dostatečného zájmu) v prostorách Krajského úřadu Ústeckého kraje na podzim roku 2022.

 

V případě zájmu o účasti na workshopu pošlete informaci zástupci odboru sociálních věcí KÚ ÚK Ing. Karlu Giampaoli, pouze e-mailem na: giampaoli.k@kr-ustecky.cz v termínu do 8. 7. 2022.

 

Anotace programů:

Triple P – Positive Parenting Program® (Program pozitivního rodičovství) je jedním z nejúčinnějších rodičovských programů na světě. Je to jeden z mála programů založených na důkazech vycházejících ze soustavného vědeckého výzkumu. Triple P byl vyvinut klinickým psychologem profesorem Mattem Sandersem a jeho kolegy na australské univerzitě v Queenslandu a byl testován s tisíci rodinami během více než čtyřiceti let soustavného výzkumu. Více než 980 studií a publikovaných prací, včetně více než 335 evaluačních studií, z nichž 172 jsou randomizované kontrolované studie, prokázalo, že funguje napříč kulturami, socioekonomickými skupinami a v mnoha různých rodinných strukturách. „U dětí, které vyrůstají v prostředí pozitivního rodičovství, je pravděpodobnější, že rozvinou dovednosti, které potřebují, aby se jim dobře vedlo ve škole, aby navázaly přátelství a měly dobrý pocit samy ze sebe,“ říká profesor Sanders.  „Je také mnohem méně pravděpodobné, že se u nich v pozdějším věku rozvinou behaviorální nebo emocionální problémy. Zároveň se rodiče, kteří používají pozitivní rodičovské dovednosti, cítí v každodenním rodinném životě jistěji a schopněji. Také jsou méně ve stresu a méně trpí depresemi a mají se svými partnery méně neshod v oblasti výchovy“, dodává. Triple P byl navržen jako zdravotní přístup k rodičovství s cílem oslovit co nejvíce lidí. Je využíván ve více než 25 zemích po celém světě. Získal řadu mezinárodních ocenění, včetně australského vládního ocenění pro prevenci násilí. V České republice od roku 2021 probíhá pilotní fáze zaměřená na rodiče dětí ve věku 6 až 12 let pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR a evropských fondů.

 

Dobrý začátek - Metodika „Dobrý začátek“ se zaměřuje na rozvoj rodičovských dovedností u rodičů (pečujících osob) malých dětí. Vzdělávací program Dobrý začátek je českou adaptací programu Incredible Years, který vznikl v USA a je již přes 30 let úspěšně aplikován a empiricky ověřován v řadě evropských zemí. Na program navazuje metodika pro vedení rodičovských skupin na podporu rodičovských dovedností. Program rodičovských dovedností je skupinový rodičovský program pro rodiny s dětmi od 2 do 9 let. Byl vytvořen speciálně pro zranitelné rodiny, které čelí problémům v chování svých dětí. Tento program si klade za cíl podporovat pozitivní rodičovství, které zamezí riziku týrání a zanedbávání dětí v rodinách s nízkými příjmy. Obecným cílem Programu rodičovských dovedností je snížit riziko týrání dětí a zlepšit chování dětí ve zranitelných rodinách tím, že pomáhá rodičům rozvíjet dovednosti pro vytváření pozitivních vztahů s dětmi.

 

Ing. Karel Giampaoli

Odbor sociálních věcí

vedoucí oddělení sociální práce

 

Krajský úřad Ústeckého kraje

Velká Hradební 3118/48

400 02 Ústí nad Labem

Tel.:  +420 475 657 477

gsm: +420 774 673 730

e-mail: giampaoli.k@kr-ustecky.cz

www.kr-ustecky.cz




 

 

Mapa stránekVytiskni tuto stránku Poslat odkaz na tuto stránku Sociální služby ÚK » Array Realizace projektu „Pro dítě 21“ | Sociální služby ÚK